Mistyczny Kijów – legendy Kijowa i najbardziej mistyczne miejsca

Początki Kijowa sięgają V wieku, ale miasto na przestrzeni wieków przechodziło w ręce polskie, tatarskie, litewskie i było też okupowane przez nazistów oraz Armię Czerwoną. Jednak mimo zawirowań losu zachowało swój mistyczny klimat, dzięki czemu jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast europejskich, wyróżniające się bogatą, choć trudną historią, które czyni je wyjątkową stolicą. Poznajcie mistyczny Kijów, czyli pierwotną placówkę handlową Waregów.

Kościół św. Andrzeja w Kijowie zlokalizowany na Wzgórzu Włodzimierza

Będąc w stolicy Ukrainy, warto oderwać się od zgiełku codziennego dnia i odkryć jedne z najbardziej ekscytujących miejsc. Jednym z nich jest Kościół św. Andrzeja.

Świątynia ta powstała z inicjatywy carycy Elżbiety w XVIII wieku, na miejscu wcześniejszej cerkwi. Legenda mówi, że w tym miejscu w czasie swojej podróży przebywał św. Andrzej i wskazał je jako lokalizację na nowe miasto i niezwykłą świątynię ku chwale Bożej.

W 1892 roku w cerkiew uderzył piorun, niszcząc dużą część wyposażenia, które jednak odbudowano w latach późniejszych na podstawie oryginalnych projektów. W latach 50. i 60. XX wieku cerkiew zamieniono na muzeum i pełniła ona tę funkcję przez kolejnych 50 lat.

Niezwykle istotną częścią współczesnej historii, związanej z cerkwią św. Andrzeja, jest rok 2008, kiedy to, na skutek decyzji prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki, cerkiew została przekazana Ukraińskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Kolejny ukraiński prezydent – Petro Poroszenko 11 października 2018 roku złożył wniosek o utworzenie świątyni przedstawicielstwem Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, co 18 października 2018 r. zaaprobowała Rada Najwyższa Ukrainy.

Dom, podobnie jak Wzgórze Włodzimierza, stanowi urokliwe miejsca na mapie Kijowa. To właśnie na nim w 40. roku n.e. św. Andrzej miał zachwycać się niezwykłym widokiem oraz potęgą rzeki Dniepr.

Lysa Hora, czyli Łysa Góra

Na mapie mistycznego Kijowa nie może zabraknąć Lysej Hory, czyli miejsca dawnych, pogańskich rytuałów Słowian. Legenda głosi, że w zamierzchłych czasach wycinano tutaj drzewa, a także usuwano ich korzenie, aby nie przeszkadzały w rytuałach religijnych. Właśnie na skutek takich działań miejscowej ludności góra stawała się „łysa”. Ludzie wierzyli jednak, że właśnie w tym miejscu zbierały się wszystkie siły nieczyste.

Z Kijowską Lysą Horą związana jest również legenda o tym, że kula ziemska opasana jest przez bardzo złego węża, natomiast miejsce w którym kąsa się on za ogon, jest apogeum zła i znajduje się właśnie na Kijowskiej Łysej Górze. Co ciekawe, wielu turystów decyduje się wejść na tę górę w noc Halloween – w święto poświęcone magii i niezwykłym rytuałom. I chociaż tzw. łysych gór jest wiele w Ukrainie, to jednak właśnie ta jedna zwraca szczególną uwagę swoją tajemniczością i ciekawą historią.

Cmentarz Bajkowa w Kijowie

Cmentarze to niezwykłe pomniki historii i kultury, a cmentarz Bojkowa, położony na wschodnim zboczu Góry Bajkowa jest też niezwykle mistycznym miejscem. Otacza go charakterystyczny, XIX-wieczny mur z czerwonej cegły, a sam cmentarz podzielony jest na starą i nową część nekropolii. Co ciekawe, kiedyś wydzielano tutaj kwatery: luterańską, polską, prawosławną oraz żydowską, natomiast w głębi cmentarza do dnia dzisiejszego znajduje się Kwatera Polskich Legionów żołnierzy 1 Dywizji Piechoty Legionów, którzy zginęli w walkach o Kijów.

Cmentarz Bajkowa w Kijowie to niezwykły świadek historii i kultury wielu narodów, która widoczna jest w tym miejscu i kształtuje świadomość społeczną.

Zamek Ryszarda Lwie Serce

Zamek Ryszarda w Kijowie to miejsce, które trzeba zobaczyć, będąc w tym mieście, ponieważ wiąże się z nim niezwykła i tajemnicza historia.

Zamek został zbudowany na zlecenie Dymitra Orlova, który jednak niespodziewanie zmarł, a wdowa po nim sprzedała budynek na aukcji. Co ciekawe, nowy właściciel szybko opuścił dom, obawiając się strasznych jęków i wycia, które rozbrzmiewało wewnątrz budynku. Uważano wtedy, że zamek jest nawiedzony, ale później okazało się, że przyczyną tych dziwnych dźwięków był system wentylacyjny.

W późniejszych latach zamek był miejscem szczególnie upodobanym przez artystów z Kijowa i odbywały się w nim warsztaty znanych twórców, w tym malarzy i rzeźbiarzy. Obecnie budynek stoi pusty.

Dom największego, kijowskiego mistyka – Michaiła Bułhakowa

Dom Michaiła Bułhakowa w Kijowie jest szczególnym miejscem, o którym pasjonaci jego twórczości mówią, że odczuwa się w nim ciągłą obecność mistrza. Mimo, iż władza podejmowała liczne próby wymazania go z historii oraz z podręczników, jednak jego książki przetrwały, a dom pisarza w Kijowie stanowi istny wehikuł czasu. Turyści, którzy go odwiedzają, wkraczają w świat jak z kart jego opowieści.

Obok domu stoi wykonana z brązu ławeczka, a na nim postać wielkiego pisarza w charakterystycznej pozie – z założonymi rękoma. Co ciekawe, dom był świadkiem życia wielkiego mistrza oraz jego kolejnych związków. Jednak trudne dzieje miasta nie pozwoliły autorowi osiąść w nim na stałe.

Dom „Płaczącej Wdowy”

Dom „Płaczącej Wdowy” to niezwykły zabytek w Kijowie, zlokalizowany przy ulicy Lyuteranskaiej 23. Na jego elewacji znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca twarz smutnej kobiety. W czasie deszczu pojawia się tu wielu turystów, ponieważ system rynnowy na elewacji został tak zaprojektowany, że spływająca woda wygląda jak płynące z oczu kobiety łzy. Co ciekawe, w tym czasie pod oczami wdowy dostrzegalne są też żółte zacieki. Sam dom, jak i cała ulica, na której się znajduje, obfituje w ciekawe i mistyczne budynki, pałacyki i elementy małej architektury. Wynika to z faktu, że przed laty w tej dzielnicy mieszkali zamożni ludzie, którym zależało na nadaniu budynkom niespotykanego wyglądu.

Kijów to piękne, mistyczne miasto, pełne oryginalnych budynków i miejsc, które związane są z dawnymi legendami i kulturą wielu narodów, związanych z tym pięknym miastem. Warto je odwiedzić będąc w okolicy, poznając historię i kulturę wyjątkowych miejsce w Kijowie.

Zaciekawił Was Kijów? I słusznie! To miasto, które rodzi zachwyt, miłość i podziw… Więcej o tej wyjątkowej stolicy przeczytacie w rozdziale “Jak Cię nie kochać, Kijowie mój” – na stronach 138 – 143.

1280 853 O!Ukraina