W Polsce mieszka już około 1,5 miliona obywateli Ukrainy, którzy pomagają Polsce w jej dynamicznym rozwoju. Nasi sąsiedzi coraz chętniej zostają w naszym kraju całymi rodzinami, uczą się naszej historii, zwyczajów, dostosowują swoje życie do rytmu i wymogów Unii Europejskiej. A co my wiemy o nich? Badania wiodących instytucji wykazują, że mieszkańcy Polski nie mają dużej wiedzy o Ukrainie. Jak w takim razie mamy się dobrze porozumiewać? Czy możliwe są prawdziwe relacje, gdy nic nie wiemy o tradycjach, kulturze naszego pracownika, partnera, wspólnika? Przyszedł czas na poznawanie się naprawdę!

Dziś jest najlepszy moment: obchody 30-lecia polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych. W dniu 2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała państwowość Ukrainy. Przez ostatnie 30 lat Polska jest adwokatem Ukrainy na zachodzie, a Ukraińcy nigdy nie wykazywali tak dużej sympatii do Polaków, jak teraz. 

Mamy też najlepszą Przewodniczkę po smakach Ukrainy: znaną Polakom, urodzoną w Kijowie, a mieszkającą już 30 lat w Polsce – Weronikę Marczuk. W telewizji, radiu, a teraz w tej książce z humorem i znajomością tematu przedstawia arcyciekawe fakty, sekrety mentalności, różnice i recepty na zrozumienie i posmakowanie Ukrainy takiej, jaka ona jest naprawdę.